WordPress – Kullanıcı Rolleri ve Seviyeleri

5 Haziran 2020 tarihinde Emre Can ÖZTAŞ tarafından paylaşıldı.

WordPress, birden fazla kullanıcı oluşturma, kullanıcıları sınırlama / görev atama ve yönetme konusunda gerçekten çok iyi bir yapıya sahip.

Temel olarak; sistemde 5 farklı kullanıcı rolü mevcut. Bunlar: Abone, İçerik Sağlayıcı, Yazar, Editör ve Yönetici. Bu kullanıcı rollerini, WordPress panelden herhangi bir kullanıcı oluştururken, bu rollerden birisini atayabilirsiniz. Fakat bu saydığımız 5 kullanıcı rolüne artı olarak bir kullanıcı rolü daha vardır ki o da; WordPress’i kurulumunda oluşturulan hesaptır. Bu hesap için de “Super Admin” ya da “Süper Yönetici” diyebiliriz. İşte bu hesap tüm sistemi yönetir. Bu hesabın oluşturduğu, yönetici seviyesinde hesaplar da bu hesabın bir alt seviyesidir.

Varsayılan olarak sistemde kayıtlı olan bu rollere ek yeni roller de tanımlayabilirsiniz. Bu tanımlama işlemini; bir plugin (eklenti) aracılığıyla yapabileceğiniz gibi kolları sıvayıp yazacağınız kodlarla da yapabilirsiniz.

Kullanıcı rolleri ve seviyelerinden bahsetmeden önce; WordPress ortamında bir kullanıcı nasıl oluşturulur, ilk olarak bundan bahsedelim

Kullanıcı Rolleri

Abone (Subscriber)

Abone rolüne sahip kullanıcılar, sitenize giriş yapabilir, profillerini güncelleyebilir ve şifrelerini değiştirebilirler. Bunun dışında; yazı yazamaz, yorumları göremez veya başka herhangi bir şey yapamazlar.

Şayet, bazı paylaşımları veya bildirimleri herkesin değil de sadece sisteme abone olan kişilerin görmesini isterseniz; abone kullanıcı rolünde kişi veya kişiler oluşturabilirsiniz. Ayrıca; yorumları herkese değil de sadece sisteme üye olanlara açarsanız; abone rolündeki kullanıcılar, yorum yazabilirler.

İçerik Sağlayıcı (Contributor)

İçerik sağlayıcılar, yeni yayın ekleyebilir ve kendi yayınlarını düzenleyebilir, ancak kendi yayınlarını yayınlayamazlar. Yayın yazarken yeni kategoriler oluşturamazlar ve mevcut kategoriler arasından seçim yapmak zorunda kalırlar. Ancak yayınlarına etiket ekleyebilirler.

İçerik sağlayıcı rolünün en büyük dezavantajı, dosya yükleyememesidir (yani kendi makalelerine resim ekleyemezler).

İçerik sağlayıcılar, yorumları görebilir. Ancak yorumları onaylayamaz veya silemezler.

Ayarlara, eklentilere veya temalara erişimleri yoktur, bu nedenle sitenizdeki hiçbir ayarı değiştiremezler.

Yazar (Author)

Adından da anlaşılacağı gibi, yazar rolüne sahip kullanıcılar kendi yayınlarını yazabilir, düzenleyebilir ve yayınlayabilir. Ayrıca kendi yayınlarını silebilirler.

Yazarlar, kategori oluşturamaz ancak mevcut kategoriler arasından seçim yapabilir. Öte yandan, yayınlarına etiket ekleyebilirler (İçerik sağlayıcılar gibi).

Yazarlar, yorumları görüntüleyebilir, ancak yorumları denetleyemez, onaylayamaz veya silemez (İçerik sağlayıcılar gibi).

Ayarlara, eklentilere veya temalara erişim izinleri yoktur. Buu nedenle yayınlandıktan sonra kendi yayınlarını silme yetkisi dışında herhangi bir etkiye sahip değillerdir.

Editör (Editor)

WordPress’te editör rolüne sahip kullanıcılar, web sitenizin içerik bölümleri üzerinde tam kontrole sahiptir. Bir WordPress sitesine başkaları tarafından yazılanlar da dahil olmak üzere herhangi bir yayını ekleyebilir, düzenleyebilir, yayınlayabilir ve silebilirler.

Editörler, yorumları da denetleyebilir, düzenleyebilir ve silebilir.

Editörlerin site ayarlarınızı değiştirme, eklenti / tema yükleme veya yeni kullanıcılar ekleme yetkisi yoktur.

Yönetici (Administrator)

Düzenli bir WordPress kurulumunda Yönetici en güçlü kullanıcı rolüdür. Yönetici rolüne sahip kullanıcılar yeni yayın ekleyebilir, sitedeki herhangi bir kullanıcının yayınlarını düzenleyebilir ve hatta bu yayınları silebilir.

Eklentileri ve temaları yükleyebilir, düzenleyebilir ve silebilirler. En önemlisi, bir yönetici kullanıcı siteye yeni kullanıcılar ekleyebilir, mevcut kullanıcılar hakkında parolaları da dahil tüm bilgileri değiştirebilir ve herhangi bir kullanıcıyı silebilir (eklediği diğer yöneticileri de silebilir).

Bu rol temel olarak site sahipleri için ayrılmıştır ve size WordPress sitenizin tam kontrolünü verir.

Çok kullanıcılı bir WordPress siteniz varsa; kişi veya kişilere yönetici kullanıcı rolü atadığınızda çok dikkatli olmanız gerekir.

Kullanıcı Seviyeleri

Kullanıcı rolleri başlığı altında, sistemde varsayılan olarak belirlenmiş olan kullanıcıların rollerinden bahsettik. Bu rollere ek olarak; kullanıcıların seviyelerini de bu başlık altında inceleyelim.

WordPress metodolojisinde, kullanıcı rolleri 5 + 1 şeklinde ayrılmış olmakla birlikte; bu roller de 10 basamaklı bir tablo şeklinde belirlenmiştir. Öncelikli olarak tablomuzu görelim.

Yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere; WordPress için bazı seviyeler boş bırakılmıştır. Bunun sebebi de; bu seviyeleri kendiniz yeniden ayarlayabilirsiniz. Örneğin; yazar seviyesindeki bir kullanıcıya, editör seviyesindeki bir kullanıcının tüm yetkinleri dışında bazı yetkinlikleri de ekleyebilirsiniz. Bu yeni kullanıcı; ne bir yazar ne de bir editör olacaktır. Dolayısıyla; bu kullanıcı seviyesi de farklı bir isim ve yetkinliklere sahip olacaktır. Bu işlemi çeşitli eklentiler yardımıyla yapabileceğiniz gibi kendi yazacağınız kodlarla sağlayabilirsiniz.

Kullanıcı rollerini ve seviyelerini yeniden düzenleyebileceğiniz kullanışlı eklentiler şu şekildedir: User Role Editor, Members, Advanced Access Manager, Nav Menu Roles, WPFront User Role Editor, Capability Manager Enhanced ve Role Scoper.

Son olarak; aşağıdaki resimde de WordPress için kullanıcı rollerini ve yetkinliklerini görebiliriz.

Kategoriler: [WordPress] Etiketler: #kullanıcı #kullanıcı-rolleri #wordpress

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.