WordPress – Hata Ayıklama

31 Mart 2020 tarihinde Emre Can ÖZTAŞ tarafından paylaşıldı.

WordPress ortamında, hata almamak neredeyse imkansız. Hemen hemen herkes bir veya birden fazla hata ile karşılaşmıştır mutlaka. Bunun yanı sıra; WordPress, gelişmiş bir hata yönetim sistemine sahiptir. Bu sayede; sistemde meydana gelebilecek hataların çözümü de bu hata yönetimi ile kolayca çözülebilir.

WordPress sitenizde, hata birden fazla sebeple meydana gelebilir. Bu hatalar, WordPress kaynaklı olabileceği gibi sizin veya kullandığınız tema / eklentiler kaynaklı olabilir. Önemli olan hata meydana geldiğinde paniğe kapılmamak ve doğru adımlarla hatanın nedenini bulup çözmektir.

Bu yazımızda; WordPress tarafından ön tanımlı olarak gelen çeşitli sabitleri ve bu sabitlerin nasıl kullanılacağın bahsedeceğiz.

WP_DEBUG

WP_DEBUG, WordPress tarafından ön tanımlı olarak gelen bir sabittir. Bu sabit ile WordPress sitenizde meydana gelen herhangi bir hata veya uyarı durumunda; ortaya çıkan bu hata veya uyarıya ilişkin hata / uyarı mesajını gösterir. Böylelikle; hatanın nereden kaynaklandığı veya sistemde belirtilen uyarıların neler olduğu kolaylıkla ortaya çıkar.

WP_DEBUG sabiti, wp-config.php dosyası içerisinde kullanılır ve varsayılan olarak false değerindedir. Bu sabit değişken, true olarak işaretlenirse; hata / uyarı mesajlarını ekrana verir.

# Hata / uyarı mesajlarını gösterme
define('WP_DEBUG', false);

# Hata / uyarı mesajlarını göster
define('WP_DEBUG', true);

WP_DEBUG_LOG

WP_DEBUG_LOG, adından da anlaşılacağı üzere; hata / uyarı mesajlarını log’layan yani belirli bir dizindeki belirtilen dosyada saklayan, WordPress tarafından ön tanımlı olarak gelen bir sabittir.

WP_DEBUG sabiti, wp-config.php dosyası içerisinde kullanılır. Aynı zamanda bu sabit, true olarak işaretlenirse log’lama işlemine başlar. true olarak işaretlendiğinde:

./wp-content/debug.log

varsayılan olarak log’lama işlemlerini yerine getirmeye başlar. Şayet; wp-content dizininde, henüz debug.log adında bir dosya henüz oluşmamış ise; sisteminizde herhangi bir hata / uyarı alınmadığındandır.

Ayrıca bu sabit değişkenimize herhangi bir adres belirterek o dosya üzerinde log’lama işlemini yerine getirmesini sağlayabiliriz.

./wp-logs/wp-log.log

Buraya kadar anlattıklarımızı toparlayacak olursak;

# wp-content/debug.log dosyasına loglama yapar.
define(WP_DEBUG_LOG, true);

# Belirtilen adresteki dosyaya loglama yapar.
define(WP_DEBUG_LOG, './wp-logs/wp-log.log');

WP_DEBUG_DISPLAY

WP_DEBUG_DISPLAY sabiti, WP_DEBUG sabiti ile doğrudan bağlantılıdır. Şayet; WP_DEBUG sabitini true olarak işaretlerseniz; WP_DEBUG_DISPLAY sabiti de hata / uyarı durumlarında, HTML içerisine gömülü olarak WordPress tarafından üretilmiş hata / uyarı mesajları gösterir. Yani; daha detaylı ve göze hoş gelen, WordPress tarafından üretilen uyarı / hata mesajlarını ekrana verir.

WP_DEBUG_DISPLAY sabiti, config.php dosyası içerisinde bulunmalıdır.

# Hataları göster.
define('WP_DEBUG_DISPLAY', true);

# Hataları gösterme.
define('WP_DEBUG_DISPLAY', false);

SCRIPT_DEBUG

SCRIPT_DEBUG sabit, JavaScript ve CSS dosyalarındaki hata ayıklamaları için kullanılır. SCRIPT_DEBUG sabiti, true olarak işaretlenirse; eklenmiş olan tüm JavaScript ve CSS dosyalarının .min (minified) yani sıkıştırılmamış hallerini değil de sıkıştırılmamış hallerini yükler.

SCRIPT_DEBUG sabiti, config.php dosyası içerisinde bulunmalıdır.

# JavaScript ve CSS .min dosyalarını ekle.
define(‘SCRIPT_DEBUG’, false);

# JavaScript ve CSS normal dosyalarını ekle.
define(‘SCRIPT_DEBUG’, true);

SAVEQUERIES

SAVEQUERIES sabiti, WordPress veritabanı sorunları yaşıyorsanız; veritabanı sorgusunun bir günlüğünü bir dizide tutabilirsiniz. Yani yapılan her sorguyu ve parametreleri görebilirsiniz. Bu sayede veri tabanında meydana gelen uyarı / hataları kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

SAVEQUERIES sabiti, config.php dosyası içerisinde bulunmalıdır.

# Query'leri göster.
define('SAVEQUERIES', true);

# Query'leri gösterme.
define('SAVEQUERIES', false);

Peki bu query (sorgu)’ları nasıl göreceğiz?

global $wpdb;
var_dump($wpdb->num_queries , $wpdb->queries);

$wpdb->queries: Veri tabanında meydana gelen tüm SQL sorgularını gösterir.

$wpdb->num_queries: Veri tabanına yapılan tüm SQL sorgu sayısını gösterir.

 

Kategoriler: [WordPress] Etiketler: #hata-ayiklama #SAVEQUERIES #SCRIPT_DEBUG #wordpress #WP_DEBUG #WP_DEBUG_DISPLAY #WP_DEBUG_LOG

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.