Visual Studio Code – Dizin Listesini Sıralama

15 Haziran 2020 tarihinde Emre Can ÖZTAŞ tarafından paylaşıldı.

Visual Studio Code ortamında, workspace (çalışma alanı)‘deki dosyaların sıralanması oldukça garip. Örneğin; diğer editörlerdeki gibi dosya uzantısına göre sıralama yok. Bu da tabiki dosyaların ayrı ayrı durmasına ve karmaşıklığa yol açıyor.

Dosyaların uzantılarına göre listeleme işlemi içinse; küçük bir ayar yapılması gerekiyor. Bu ayarı yapabilmek için: File > Settings yani ayarlar sekmesini takip edip açılan Settings sayfasından, Features > Explorer sekmesinde bulunan; Sort Order seçeneğinde dosyaların nasıl listeleneceği belirtilebilir.

Yukarıdaki ekran alıntısında da görüldüğü üzere; dosyalar, tip yani uzantılarına göre sıralanıyor. Buradaki ayarları değiştirip farklı bir şekilde de sıralanmasını sağlayabilirsiniz. Varolan seçenekler: default, mixed, filesFirst, type ve modified.

Buradan ayar yapmak yerine; settings.json dosyasına aşağıdaki satırı da ekleyebilirsiniz.

"explorer.sortOrder": "type"

Böylelikle; Visual Studio Code ortamında, dosyaların belirli bir yapıda listelenmesini sağlayabilirsiniz. Açıkcası; aynı dosya uzantısına sahip dosyaların birarada durmaları, hem gözlerinizi yormuyor hem de aradığınızı kolayca bulmanızı sağlıyor. Kısaca; her şey olması gerektiği yerde duruyor.

Kategoriler: [Visual Studio Code] Etiketler: #dizin-listesi #sırala #vscode

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.