Twitter API Kullanımı

16 Ekim 2018 tarihinde Emre Can ÖZTAŞ tarafından paylaşıldı.

Mikrolog sitesi olan Twitter’ı bir sosyal medya aracı olmaktan çıkarıp farklı alanlarda kullanabilirsiniz. Bu alanlardan en büyüğü ve en çok kullanılanı da Sentiment Analysis yani Duygu / Durum Analizi olsa gerek. Ülkemizde çok yaygın olmasa da Avrupa’da ve özellikle ABD’de de bu işe milyonlarca dolar harcayan şirketler var. Bunun dışında sadece kendi Tweet’lerinizi veya bir başkasına ait olan Tweet’leri çekmek ve herhangi bir sayfada göstermek isteye de bilirsiniz.

Twitter’ın geliştiricilere desteği, belirli kısıtlamalar olsa da yeterli bir seviyede. Twitter’da genele açık olan profillerin tüm verilerine ulaşabilirsiniz.

Öncelikli olarak size gerekecek ilk şey ise tabiki bir Twitter hesabına sahip olmanızdır. Bunun nedeni; Twitter’dan veri çekerken doğrulama istemesidir. Dolayısıyla bu doğrulama da tekil bir profil üzerinden olması gerekmektedir. Buradaki  sayfadan Twitter Application Management sayfasına ulaşıp; bu hesap üzerinde geliştirme yapmak istediğinize onay vermelisiniz. Daha sonrasında ise; uygulamanıza bir isim vermeli ve Twitter’ın API kullanımı için 4 adet key’i üretmelisiniz.

Twitter üzerinde işlem yapmak için şu 4 key’e sahip olmalısınız:

 • Consumer Key
 • Consumer Secret
 • Access Token
 • Access Token Screen

Key’lere sahip olduktan sonra; Twitter üzerinde oldukça rahat işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

Twitter ile çalışmalar yaparken bir library kullanmanız yerinde bir karar olacaktır. Buradaki sayfadan; çeşitli programlama dillerine ait olan libraries yani kütüphaneleri görebilirsiniz. Benim uzun zamandır kullandığım PHP için Twitter kütüphanesi ise; TwitterOAuth kütüphanesidir. Bu kütüphane ile Twitter üzerinde bir çok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

TwitterOAuth kütüphanesini Composer ile indirebilirsiniz.

$ composer require abraham/twitteroauth

Veya buradaki Github hesabından da manuel olarak indirebilirsiniz. Size tavsiyem Composer’i kullanmanız. Depency Manager (Bağımlılık Yöneticisi) olarak Composer’i tercih etmeniz ileri ki aşamalarda, ekleme / silme / güncelleme gibi işlemlerde oldukça kolaylık sağlayacaktır.

Composer ile TwitterOAuth kütüphanesini indirdikten sonra vendor/autoload.php dosyasının projemize ekleyebiliriz.

require './vendor/autoload.php';

Şayet doğrudan Github hesabından TwitterOAuth kütüphanesini indirmiş iseniz;

require('./twitteroauth/autoload.php');

şeklinde projenize dahil edebilirsiniz.

Bu aşamadan sonrası; TwitterOAuth kütüphanesini kullanmak. Bunun içinde bir nesne oluşturmalı ve bu nesne ile Twitter API Key’leri kullanarak, Twitter’a bağlanıp gerekli işlemleri gerçekleştirmeliyiz. Bunun için:

use Abraham\TwitterOAuth\TwitterOAuth;

$twitter = new TwitterOAuth( 
  CONSUMER_KEY, 
  CONSUMER_KEY, 
  ACCESS_TOKEN, 
  ACCESS_TOKEN_SECRET 
);

veya

$twitter = new Abraham\TwitterOAuth\TwitterOAuth(
  CONSUMER_KEY, 
  CONSUMER_KEY, 
  ACCESS_TOKEN, 
  ACCESS_TOKEN_SECRET
);

Her iki şekilde de kullanabilirsiniz.

Twitter API Key’lerinizde bir sorun olmaması durumunda herhangi bir hata mesajı almayacaksınız. Oluşturduğumuz object (nesne) ile artık çok rahat bir şekilde işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz.

Şimdi bir kaç Tweet çekelim.

$results = $twitter->get('statuses/user_timeline', array( 
  'screen_name' => TWITTER_ACCOUNT, 'count' => 200 
));

TWITTER_ACCOUNT (başında @ işareti olmamalı. Örneğin; elonmusk) alanına, yazdığımız herhangi bir Twitter hesabının Tweet’lerini çekebiliriz. Bu alana kendi Twitter hesabınızı yazarak, Tweet’lerinizi de çekebilirsiniz. Twitter, REST API kullanmaktadır. Dönen değer de JSON formatında olacaktır. Dolayısıyla Twitter’dan gelen değeri de JSON formatın da işlemek gerekmektedir. Buradaki sayfadan örnek bir sonucu görebilirsiniz.

Twitter tekil bir hesabın yalnızda en son atılan 200 Tweet’ini vermektedir. Eğer; herhangi bir limit belirlememiş iseniz varsayılan olarak; son 20 Tweet’i size verecektir.

Twitter üzerinde herhangi bir keyword (anahtar kelime) kullanarak veya herhangi bir Twitter hesabının da geçtiği Tweet’leri alabilirsiniz. Bu bir nevi arama işlemi yapmaktır. Bunun için de aşağıdaki kod satırları işimizi görecektir.

$results = $twitter->get('search/tweets', array( 
  'q' => QUERY 
));

Burada yine limit belirleyebilirsiniz. Buradaki üst limit ise; 100 ile sınırlıdır. QUERY (başında; @, # veya sadece text. Örneğin; @ankara) değişkeni; aramak istediğiniz keyword olmalıdır. Ayrıca Geocode belirterek; işaretlediğiniz longitude (boylam)latitude (enlem) ve radius (yarıçap) arasında kalan bölgede arama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Radius olarak belirttiğiniz değer; miles (1 mil = 1609 m) cinsinden olmalıdır.

Twitter API ile Twitter platformunda gerçekleştirdiğiniz bütün işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Hatta kendi uygulamanızı bile yapabilirsiniz.

Örneğin; Twitter API yardımıyla herhangi bir Tweet atabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki satırları yazmanız yeterli.

$results = $twitter->post('statuses/update', array( 
  'status' => 'My first tweet!' 
));

Ya da daha önce atmış olduğunuz herhangi bir Tweet’i silebilirsiniz. Bunun için de aşağıdaki kod satırlarını kullanmanız yeterli.

$results = $twitter->post("statuses/destroy/$tweetID");

Her Tweet’in bir ID değeri bulunmaktadır. $tweetID değişkeni silinecek olan bu Tweet’in ID değeridir. Peki bu değeri nasıl bulabilirsiniz? Bu ID değerlerini, kendi Tweet’lerinizi çektiğizde size gösterilir. Daha önce belirttiğimiz gibi; Twitter’dan dönen JSON formatındaki yapıda bu Tweet ID değeri de yeralmaktadır. Bu ID değerini alıp, yukarıdaki satırda belirtmeniz durumunda ilgili Tweet silinir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi; Twitter API yardımıyla, Twitter platformunda gerçekleştirdiğiniz bütün işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Twitter, bilimsel araştırmalar yapmak için gerçek bir saha. Bu sahada elde edeceğiniz veriler ile herhangi bir konuda çıkarım elde edebilirsiniz. Örneğin; Almanya’da, 2009 seçimlerini kimin kazanacağı %4 yanılma oranıyla daha önceden tahmin edilmiştir. Bu ve buna benzer bir çok örnek mevcut. Google – Scholar üzerinde yapacağınız bir kaç araştırma ile daha fazla örnek ve sonuca ulaşabilirsiniz. Ülkemiz bu konuda oldukça bakir. Amerika’da bu alanlarda araştırmalar yapan ve şirketlere danışmanlık hizmeti veren bir çok kuruluş mevcut.

Kategoriler: [Twitter] Etiketler: #PHP #Sentiment Analysis #Twitter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.