Sublime Text 3 – Nasıl Kullanıyorum?

27 Nisan 2020 tarihinde Emre Can ÖZTAŞ tarafından paylaşıldı.

Sublime Text, diğer editörlerden oldukça farklı bir yapıda ve kullanımda. Oldukça esnek ve hızlı. Uzunca bir zamandır (+5 yıl) Sublime Text kullanıyorum. Haliyle, Sublime Text üzerinde oldukça hakimim ki zaten kendisi oldukça basit bir kod editörü. Daha önce Sublime Text hakkında bir takım yazılarım oldu.

Bu yazıda, sizlere “Benim Sublime Text’im”i tanıtmak istiyorum. Ayrıca; alternatif kullanım örneklerinden de bahsetmek istiyorum.

Tema

Sublime Text ile özdeşleşen tema: Monokai. Monokai’nin çeşitli varyasyonları mevcut. Bunun sebebi de; Monokai temasının ücretli olmasıdır. Sublime Text üzerinde kullanılan ise ücretsiz sürümü. Hatta Monokai temasının diğer editörler üzerine de sürümleri mevcut.

Monokai güzel bir tema seçeneği fakat Monokai’den de güzel ve kullanışlı olan temalar mevcut. Buradan inceleyebilirsiniz.

Benim, Monokai’ye alternatif olarak; 3 farklı tema önerim var.

1. Material Theme

Adın da anlaşılacağı üzere Material tasarıma sahip bir tema. Daha önce ki bir yazım da Material temasının ayarlarının yapılmasından bahsetmiştim. Bu yazıyı da buradan inceleyebilirsiniz. Material temasının kendi içerisinde varyasyonları mevcut. Bu varyasyonlarından herhangi birisini seçebilirsiniz.

Ben de Material temasını kullanıyorum, bunu da dipnot olarak belirteyim.

2. Soda Theme

Soda teması diğer temalara nazaran biraz farklı ve ayarlarının yapılması açıkcası biraz uğraştırıcı. Görünüm olarak daha kompakt bir tasarıma sahip. Sublime Text için yükleyeceğiniz icon’ları tanımayacaktır. Bunun nedeni de; temanın desteklememesidir. Bunun yerine; kendiniz bir icon paketi oluşturabilirsiniz ya da buradaki icon paketini kurabilirsiniz. Bu vermiş olduğum icon paketi de bana göre fena durmuyor.

3. Predawn Theme

Predawn teması da göze oldukça hitap eden bir tema. Görünüş olarak; Material temasına benziyor. Kurulumu ve ayarlarının yapılması da oldukça kolay.

Eklentiler

Sublime Text için çok sayıda eklenti var. Bunun sebebi de; eklenti geliştirmek kolay ve Sublime Text çok tercih edilen bir kod editörü.

Sublime Text’i ilk kez kullananların tepkisi genel de şu şekilde oluyor; “Notepad++’tan fark yok!” Hayır durum öyle değil! Sublime Text, eklentisiz ve temasısız ham hali de olsa bana göre şuan piyasanın en iyileri arasında. Eklentileriyle birlikte; Sublime Text harika bir editör. Hatta Sublime Text’i eklentileriyle beraber, kendi kendine yetebilecek yeterlilikte bir IDE haline getirebilirsiniz.

Sublime Text için kullandığım eklentiler yazısını buradan inceleyebilirsiniz. Bu yazıya zaman zaman, deneyipte beğendiğim eklentileri de ekliyorum.

Yazı Tipi

Sublime Text için yazı tipi çok önemli. Varsayılan olarak gelen yazı tipi; Consolas. Consolas güzel bir yazı tipi fakat bir süre sonra sıkıyor. O yüzden bir kaç yazı tipinden bahsetmek istiyorum.

Benim favori yazı tipim; Menlo. Yazı boyutum; 10px.

1. Menlo

2. Monaco

3. Hack

Ayarlar

Bu başlık altında, tema vs. gibi ayarların dışındaki ham ayarlarımı paylaşmak istiyorum. Kullandığınız temanın ayarlarını, ayarlar dosyanıza eklemeler yapabilirsiniz.

{
  "always_show_minimap_viewport": true,
  "auto_complete_delay": 0,
  "bold_folder_labels": true,
  "caret_style": "phase",
  "draw_minimap_border": true,
  "ensure_newline_at_eof_on_save": true,
  "font_face": "Menlo",
  "font_size": 10,
  "highlight_line": true,
  "highlight_modified_tabs": true,
  "ignored_packages":
  [
    "Vintage"
  ],
  "index_files": false,
  "line_padding_bottom": 3,
  "line_padding_top": 3,
  "match_brackets_angle": true,
  "preview_on_click": true,
  "rulers":
  [
    80,
    120
  ],
  "scroll_past_end": true,
  "scroll_speed": 6.0,
  "show_encoding": true,
  "translate_tabs_to_spaces": true,
  "word_wrap": false
}

Daha önce değindiğim gibi; yukarıdaki ayarlar, ham yani Sublime Text’i konfigüre etmek için oluşturulan ayarlar. Bu ayar satırlarını genişletebilirsiniz.

Kategoriler: [Sublime Text] Etiketler: #ayarlar #eklenti #font #sublime-text #tema

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.