Sublime Text 3 – Eklentileri

1 Kasım 2018 tarihinde Emre Can ÖZTAŞ tarafından paylaşıldı.

Sublime Text, oldukça kullanışlı bir editör. Öyle olmasa +4 yıldır kullanmazdım. İlk başlarda internette bulduğum; key’leri girip, lisanslama yaparak kullanıyordum. Lakin; Sublime Text 3176 sürümünden itibaren bu key’ler geçersiz kaldı. Haliyle; yaklaşık 10 kaydetme işleminden sonra, “Hey! Beni beğendiysen alsana!” tarzında rahatsız edici bir uyarıyla başbaşa kaldım. Bu durum böyle olunca da geriye yapacak tek şey kaldı o da ücretini ödeyerek lisanslama yapmak. 80$ ödeyerek Sublime Text 3’ün lisanslama işlemini gerçekleştirdim. 80$ günümüz şartları altında yüksek bir rakam fakat Sublime Text bu rakamı fazlasıyla hakediyor..!

Sublime Text, oldukça gelişmiş bir plugin (eklenti) desteğine sahip. Hemen hemen aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Bunun nedeni de kullanıcı sayısının oldukça fazla olması ve Sublime Text, geliştiricilerin eklentiler üretmesine destek vermesi.

Daha önce de dediğim gibi; +4 yıldır Sublime Text 3 kullanıcısıyım. Bu zaman zarfında bir çok eklentiyi deneme ve kullanma şansım oldu. Kullandığım eklentileri paylaşmak isterim.

O halde kullandığım eklentileri listeleyeyim.

Emmet

Emmet, yıllardır vazgeçilmezim olan bir eklenti. Acaba Emmet’ten önce bu kadar çok şeyi nasıl yazıyordum diye kendime soruyorum. Emmet kısaca; HTML, XHTML, CSS ve CSS3 için kısayol olanağı sağlıyor. Yani bir nevi snippet gibi. Örneğin;

ul>li{List

Yazıp tab’a basmam durumunda bana aşağıdaki yapıyı oluşturur.

<ul>
  <li>List 1</li>
  <li>List 2</li>
  <li>List 3</li>
  <li>List 4</li>
  <li>List 5</li>
</ul>

Bu buna benzer bir çok aksiyonu zahmetsizce yerine getirir, Emmet benim için.

jQuery

jQuery, kullandığım bir diğer eklenti. jQuery için kısayollar oluşturur ve hızlı bir şekilde kod yazmamı gerçekleştirir. Bazıları; “jQuery mi yhaa, öldü o!” gibi cümleler kullanıyor olsalar da jQuery hala çok aktif ve bir çok CSS Framework’ünün temelinde yine jQuery var. Dolayısıyla jQuery kullanımı kaçınılmaz.

AngularJS

AngularJS ve jQuery eklentisi benzer yapıda. Sadece AngularJS kullanımında bana snippet’lar sağlayarak daha kolay kod yazmamı sağlıyor. Oldukça kullanışlı bir yapıda.

Jade

Jade, eski adıyla Pug. Modern dünyada artık daha az kod ile daha çok iş yapılması temel kanun. Jade de bu amaca yönelik geliştirilen NodeJS – Template Engine. Jade ile basitleştirilmiş şekilde HTML yazımı gerçekleştirebiliyorsunuz. Yazım olarak; Python’u andıran bir yapısı var. Sublime Text – Jade eklentisi, kısayollar sunarak; kod renklendirmesini sağlamaktadır. Örnek bir Jade kodu da aşağıdaki gibidir.

doctype html 
html(lang="en") 
head
  meta(charset="UTF-8")
  title Document
body
  div.container
    div.row.center-align
      h1.red-text Hello World!

LESS

Klasik CSS yerine; daha efektif ve daha etkili yöntemler tercih edilmektedir. Bunlardan birisi de; LESS. LESS ile daha kısa ve sade CSS kodları yazmak mümkün. Sublime Text, .less uzantılı dosyaları tanımlayamaz. Dolayısıyla bu ekleti ile Sublime Text ortamında LESS yazmak mümkün.

Stylus

LESS gibi Stylus da basitleştirilmiş CSS kodları yazmak için geliştirilmiş bir yapıdır. Yazım şekli; Python’u andırır. Sublime Text ortamında Stylus eklentisi ile Stylus yazmak oldukça kolay ve rahat. Yalnız bu eklenti sadece Sublime Text’in Stylus’u tanımasını ve kod ve renklendirme işlemini gerçekleştirmektedir.

Stylus – Snippets

Stylus – Snippets eklentisi, Stylus eklentisi ile Stylus’u tanıyan Sublime Text için Stylus kod tamamlama vb. özellikleri gerçekleştirir. Stylus eklentisi olmadan pekte gerekli olmayan bir eklentidir. Yani ikisi birbirini tamamlar niteliktedir.

AutoFileName

Sublime Text ortamında olmazsa olmazlarımdan birisi de AutoFileName eklentisi. Bu eklenti ile dosya yollarını otomatik tanımlayabilirsiniz. Size; proje yollarını tanımlar ve sunar. Siz de kolaylıkla; örneğin bir resim dosyasının tam yolunu yazmak yerine bu eklenti ile kolayca seçebilirsiniz.

BracketHighlighter

BracketHighlighter, açılıp kapanan; küme parantezleri, köşeli parantezler, tırnak işaretleri, etiketler ve daha pek durumu belirtir. Yani bir küme parantezi açıldığında, kapatılıp kapatılmadığını kolaylıkla görebilirsiniz. Bu eklenti oldukça kullanışlı lakin satır sayısı arttığı zaman birazcık sapıtıyor ve göstermemeye başlıyor.

DocBlockr

DocBlockr, açıklama satırları yazmak için geliştirilmiş bir eklenti. Bu eklenti ile çok kolay bir şekilde; açıklama satırları yazabilirsiniz. Basit bir örnek aşağıdaki gibidir.

/**
 *	[sayHello description]
 *	@param	[type] $name [description]
 *	@return [type]	[description]
 */
function sayHello($name)
{
  # code...
}

Yukarıda da görüldüğü gibi; açıklama satırlarını yazmak oldukça kolaylaştırılmış durumdadır.

Codeigniter Snippets

CodeIgniter, favori PHP framework’üm. Basit bir yapısı var ve oldukça kullanışlı. Diğer framework’ler de olduğu gibi sizi yormaz zorlamaz.

Dolayısıyla; Sublime Text ortamında CodeIgniter yazmakta oldukça basit. Bu eklent ile gelen snippet’lar yardımıyla kolaylıkla istediğiniz yapıyı oluşturabilirsiniz. Örneğin; oluşturulmuş basit bir controller yapısı aşağıdaki gibidir.

<?php
defined('BASEPATH') or exit('No direct script access allowed');

class Controllername extends CI_Controller
{
  public function index()
  { }
}

/* End of file controllername.php */
/* Location: ./application/controllers/controllername.php */

AlignTab

AlignTab eklentisi, çeşitli durumları hizalamak için kullandığım bir eklenti. Peki bu durumlar nelerdir? Bu durumlar; =, :, =>, &, | ve boşluklar. Aşağıdaki gibi bir yapımız olduğunu varsayarsak;

$name = 'Emre Can ÖZTAŞ';
$job = 'Full Stack Developer';
$city = 'Ankara';
$id = '0642';

Yukarıdaki yapıyı; = işaretine göre hizalayalım. Sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.

$name  = 'Emre Can ÖZTAŞ';
$job	= 'Full Stack Developer';
$city  = 'Ankara';
$id	 = '0642';

Görüldüğü gibi oldukça kullanışlı bir eklenti.

Color Highlighter

Color Highlighter eklentisi, CSS yazarken tanımlanan renkleri gösterir. Bu bir geliştirici için oldukça önemli bir özellik. Çünkü renk tanımlamalarında renkleri görerek yapılması daha sonradan çıkabilecek bir hatanın önüne geçmek demektir.

BracketGuard

BracketGuard eklentisi, kapatmayı unuttuğunuz; süslü parentez, köşeli parantez vs. gibi girdiler için uyarı verir.

Gulp

Gulp eklentisi, Gulp ile çalışırken; oluşturulan task’ların Sublime Text ortamında çalıştırılmasını sağlar. Sıradan bir editör veya IDE kullanıyorsanız; Gulp desteği bulunmaz. Dolayısıyla ya bir compiler kullanmalısınız ya da komut ekranından (CMD veya Console) task’ları çalıştırmalısınız. Lakin Sublime Text ortamında; Gulp eklentisi ile kolayca tasklarını çalıştırabilirsiniz.

ApacheConf

ApacheConf eklentisi; .conf, .htaccess, .htgorups ve .htpasswd dosyaları için kod renklendirmeleri sağlamaktadır. Şahsen özellikle; .htaccess dosyaları için oldukça yararlı oluyor, benim için.

Git

Git eklentisi ile Git üzerinden kolayca işlemler gerçekleştirilebilir. Gerçekten çok kullanışlı bir eklenti. Herhangi ekstra bir yazılıma ihtiyaç duymadan kolayca Git operasyonlarınızı yönetebilirsiniz.

A File Icon

A File Icon eklentisi, sol tarafta bulunan paneldeki dosyalar için icon desteği sağlanamaktadır. Oldukça hoş bir görün sunduğu için yıllardır vazgeçilmezlerim arasındadır.

Sublime Text 3, basit ve sade bir yapısı var. Yükleyeceğiniz eklentiler ile devasa bir geliştirme ortamı elde edebilirsiniz. Yani tek bir editör ile bütün işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Her şey mümkün. Bu sizin elinizde..!

FileIcons Mono

A File Icon eklentisinden esinlenilip geliştirilmiş olan icon paketi. A File Icon gibi renkli değil ve daha sade.

A File Icon eklentisini bırakıp artık; FileIcons Mono eklentisini kullanmaya başladım. Ayrıca bu eklentinin bir de renkli olanı var. Onun adı da FileIcons.

MarkdownEditing

Sublime Text 3 ortamında; Markdown yazabilirsiniz veya Markdown dokümanlarını rahatça okuyabilirsiniz. Bu eklenti, bu bahsettiğim konular için geliştirilmiş oldukça verimli ve kullanışlı bir eklentidir.

Kategoriler: [Sublime Text] Etiketler: #aligntab #angularjs #autofilename #brackethighlighter #codeigniter #docblockr #emmet #git #gulp #jade #jquery #less #markdown #stylus #sublime-text

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.