WordPress Virüs Temizleme

WordPress sitelerinize virüs bulaşmış olması yanlış yönlendirme ve yanlış ellerde çok olağan bir durumdur. Bu olay bir çok nedenden kaynaklanabilir. Örneğin; yanlış kurulum yapılması, korsan / kırılmış temaların yüklenmesi, güvenilmeyen kaynaklardan plugin’lerin yüklenmesi gibi daha bir çok neden var. Hatta ve hatta yanlış hosting seçimi bile buna neden olabiliyor.

Worpress ortamındaki virüs kavramını, bilgisayarınızda virüsler ile karıştırmayınız. WordPress ortamındaki virüsler tamamen site ve sitenin kullanıcılarına yöneliktir.

Neler Yapıyorum?

– Virüslerin Tespiti

Öncelikli olarak virüslerin tespit işlemi gerçekleştirilir. Yönetici olarak; sistemde bir virüs olduğunu anlamanız bazen zor olabilir. Fakat bir dışardan bir kullanıcı olarak virüsleri kolaylıkla test edebilirsiniz.

Genellikle virüs belirtileri aşağıdaki gibidir.

  • Sitenizin açılmadan ya da açılıştan belli bir süre sonra başka bir siteye yönlenmesi.
  • Sitenize alakasız isimde ve e-posta adresinde kişilerin kayıt olması. Biz buna kısaca; spam kullanıcılar diyoruz.
  • Sitenize alakasız ve sürekli bir kaç noktadan yorumların gelmesi. Biz buna da spam yorum diyoruz.
  • Sitenize alakasız sayfaların, yazıların ve resimlerin eklenmesi.
  • Pop-up (açılır pencere) açılması.

gibi belirtileri söz konusudur.

– Verilerin Yedeklenmesi

Virüs temizleme işleminin ilk önceliği; verilerinizin kurtarılmasıdır. Bu sebepten dolayı; ilk olarak verilerinizin güvenli bir noktaya yedekleri alınması gerekir.

Virüs bulaşan dosyaların derinliğine göre; yedeklenen bu verilerin tamamının kurtarılması konusu biraz şaibelidir. Çünkü; enfekte olan virüsler var olan verilerinize ulaşmış veya bozmuş olabilir. Dolayısıyla bu konuda kesin bir şey söylemek; virüsün boyutunun tespitine bağlıdır.

– Virüslerin Temizlenmesi

Var olan verilerin güvenli bir ortama alınmasından sonra; virüs temizleme işlemine geçilir. Bu işlemde öncelik olarak; virüsün hangi noktadan yayıldığı ve neleri etkilediği araştırılır. Daha sonra; virüslerin ortadan kaldırılma işlemi gerçekleştirilir.

Son olarak; virüs bulaşma ihtimalini en aza indirmek için, güvenlik işlemleri gerçekleştirilir.

– Verilerin Yüklenmesi

Virüs temizliğinden sonra; güvenli noktadaki verileriniz ile sistem tekrar temiz ve çalışır hale getirilir.

Neler Gerekli?

Yukarıdaki işlemlerin gerçekleştirilmesi için sitenizin; WordPress Panel, CPanel ve FTP  kullanıcı adı ve şifreleri gerekmektedir. Bu bilgiler verilmesi durumunda hemen işlemlere başlanır.

Ne Kadar Zaman Alır?

Sitenizin büyüklüğüne ve işlem düzeyine göre değişmektedir. Genel olarak; 2 iş günü içerisinde çözüm sağlanır.

İşlem Süresi ve Yapılacaklar

Büyük / küçük tüm sitelerizin, herhangi bir nedenden dolayı doğabilecek veri kaybına neden olmamak için, tüm işlemler öncesi; sitenin ve veritabanının yedeği alınır.  İşlemler gerçekleştirildikten sonra; bu veriler silinir.

WordPress Panel, CPanel ve FTP  kullanıcı adı ve şifreleri tarafımda saklanmamaktadır. İşlem gerçekleştirildikten sonra; bu veriler tamamen tarafımda silinir.

Başvuru Formu

Aşağıdaki formu doldurarak beni detaylı olarak bilgilendirebilirsiniz. Lütfen boş alan kalmayacak şekilde formu eksiksiz olarak doldurunuz.