Bot Yazılım

Bot ya da diğer isimleriyle; Web Crawler, Web Spider, Robot vs. diğer sitelerdeki verileri almak için yazılmış kod parçalarıdır. Daha genel anlamda; HTTP bağlantısı ile herhangi bir site üzerinde gezinmek ve hedef site üzerinde yer alan linkleri toplamaktır. Daha sonra toplanan bu linkler tek tek ziyaret edilir ve aranan bilgilerin olup olmadığı kontrol edilir. Eğer veri varsa bu veri sizin kaynaklarınıza toplanır. Böylelikle başka sitelerde olan veriler, sizin sitenizde de yer alır.

Neler Yapıyorum?

– İstekler

Öncelikli olarak; veri alınacak siteler belirlenir. Daha sonra bu sitelerdeki veriler kategorilendirilir.

– Kodlama

Sizden alınan istekler doğrultusunda, bu verileri almak için uygun kodlama yapılır. Bu kodlama; PHP ile yapılabileceği gibi genelde Python ile yapılır.

– Revizyon

Kodlama aşamasından sonra; hazırlanan uygulama size sunulur ve sizden bu uygulamanın test edilmesi istenir. Test aşamasında dikkat edilecek noktalar; verilerin doğru ve hızlı bir şekilde alınması, sistem tarafından engellenmemesi ve sürdürülebilir olmasıdır.

Neler Gerekli?

Bot yazılımı için en gerekli olan şey; hedef sitelerin belirlenmesi ve alınacak verilerin doğru kategorize edilmesidir. Bu yüzden istek aşamasında bu kriterler net olarak belirtilmelidir.

Ne Kadar Zaman Alır?

Bu işlem, belirlenen sitelerin çokluğuna ve sitenin karmaşıklık durumuna göre değişmektedir. Genellikle; 7 – 10 gün arası sürmektedir.

İşlem Süreci ve Yapılacaklar

Yazılan her bot müşteriye özeldir. Dolayısıyla; sizin için hazırlanmış olan bot yazılımı bir başka müşteriye verilmez.

Bot yazılımının tamamlanmasından sonra; size teslim edilir. Veriler tarafımdan alınmaz. Verilerin tarafımdan alınması istenirse; ekstra ücrete tabidir.

Başvuru Formu

Aşağıdaki formu doldurarak beni detaylı olarak bilgilendirebilirsiniz. Lütfen boş alan kalmayacak şekilde formu eksizsiz olarak doldurunuz.