Ben kimim?

Merhaba, ben Emre Can ÖZTAŞ.

Konya’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Konya’da tamamladıktan sonra; üniversite eğitimi için Ankara’ya geldim (Gazi Üniversitesi – 2011). Halen de Ankara’da yaşıyorum. Hayatımı, Full Stack Developer olarak sürdürüyorum. Herhangi bir alanda uzman değilim. Çünkü bir alanda uzmanlık, yetenekleri öldürür. O yüzden her alanda bilgili olmalı, gerektiği zaman kullanmalı ama uzman olunmamalıdır. Bu sebeple; Front-End veya Back-End kısımlarında çalışmak benim için önemli değil. Her iki kısımda da çalışabilirim.

İşimi seviyorum. Freelance olarak çalışmayı daha çok seviyorum. Çünkü; freelance iseniz; patron sizsiniz! Esnek çalışma saatleri ve huzurlu bir ortam ve unutmadan bir de kahve.

Web yazılım dili olarak; PHP kullanıyorum. Framework olarak tercihim; CodeIgniter. Bu aralar; Symfony’e de göz kırpmıyor değilim. İlerleyen zamanlarda; geliştirme dilimi Python‘a taşımak ve web programlama için de Django‘yu seçmek en büyük planlarımdan birisi. Python’u tercih edecek olmamdaki en önemli etkenler; basitlik, sadelik ve çok yönlü olması. Ayrıca Python, hızlı ve karmaşık işlemleri kısa zamanda gerçekleştirebilen bir dil. PHP ve Python’dan da önce eski bir Java’cıydım. Bu hayatın, Java’yı öğrenmekten daha kısa olduğunu gördüğüm anda alan değiştirdim.

CMS olarak tercihim; WordPress. WordPress, SEO konusunda belki de piyasadaki en iyi CMS. Düzgün konfigüre edildiğinde WordPress ile yapamayacağınız hiç bir şey yok. Kullanımı kolay ve plugin / tema desteği had safhada. WordPress yanında Drupal‘a da göz kırpmıyor değilim. Drupal’ın yapısı ve modülerliği de ayrıca hoşuma gidiyor. Fakat Drupal üzerinde WordPress kadar bir yetkinliğim şimdilik bulunmamakta. E-Ticaret platformu olarak tercihim; Opencart. Opencart oldukça esnek ve modüler bir yapıya sahip. WordPress, Woocommerce ile de bir e-ticaret sitesini ayağa kaldırabilirsiniz fakat Opencart sadece e-ticaret üzerine yoğunlaştığı için bana daha profesyonel geliyor.

Web tasarımda; bir çok framework ve tasarım prensibini deneme fırsatım oldu. İlk başlarda, Bootstrap 3 kullanırken; MaterializeCSS‘in component’lerini gördükten sonra bu CSS framework’ü üzerinde çalışmaya başladım. Bundaki en büyük sebeplerden birisi; Materialize’in çok şık durması diğeri ise Bootstrap 3’ün üzerinde ezme / değişiklik yapmanın zorluğuydu. Bootstrap 3 ile çalışırken bin dereden su getirmek gerekiyordu, bana göre. Uzunca bir süre Materialize kullandıktan sonra; Bootstrap 4 ile yeniden yuvaya döndüm ve şuan aktif olarak Bootstrap 4 kullanıcısıyım. Bootstrap 4’e geçmenin nedenleri ise; Materialize’nin bir süre sonra bıkkınlık vermesi diğer sebep ise; Bootstrap 4’ün yeni component’leri ve eski hantal yapısından kurtulması. Bootstrap 4’ü genellikle büyük projelerde sıklıkla kullanıyorum. Bunun yanı sıra, sıradan ve basit işlerde ise; daha sade ve basit olan Ubuntu‘ya ait Vanilla veya Yahoo‘ya ait Pure.css‘i tercih etmekteyim. Ayrıca web tasarım kısmında; SASS (evet, eski bir LESS’ciyim), jQuery (popülerliğini yitirse de bazı işlerde can simidi olarak görevine devam ediyor), VueJS ve Jade başlıca kullandığım yardımcı elemanlar. Ne de olsa yardımcı elemanlar, sistemi sistem yaparlar.

Yazılım dünyasında ilgi alanlarım; Yönetilebilir SistemlerData Scraping, Text Mining ve Sentiment Analysis. Kendi dünyamda ilgi alanlarım; akvaryum balıkçılığı (bir zamanlar aktif olarak yapıyordum fakat bıraktım)kitaplaryeni yerler keşfetmek ve yeni girişimcilik alanlarını araştırmaktır.

Benimle; iletişim sayfasından, sosyal medya hesaplarımdan veya me@emrecanoztas.com e-posta adresine mail atarak kolaylıkla iletişime geçebilirsiniz.